Krzesła specjalistyczne – siedziska rodem ze strefy 51

Dzisiejszy tryb życia wymaga pozycji siedzącej. Długie godziny pracownicy spędzają, korzystając z krzesła i to każdego dnia. Jest wiele negatywnych skutków tego zjawiska. Przede wszystkim odbija się to na kręgosłupie. Długie siedzenie może wywoływać wady postawy. Powierzchnie w stawach międzykręgowych ustawiane są w niefizjologicznych położeniach. W rezultacie możliwe są dolegliwości odcinka piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i szyjnego. Bóle kończyn również mogą być spowodowane złą postawą. Najnowsze badania odkrywają negatywne skutki siedzącej postawy również na inne narządy, na przykład na układ naczyniowy. Z pewnością poprawa pozycji pozwoli na ograniczenie bólu i niewygody. Rozwiązaniem mogą być krzesła specjalistyczne.

Co to są krzesła specjalistyczne?

Krzesła specjalistyczne są to elementy wyposażenia, służące do utrzymywania pozycji siedzącej najczęściej podczas pracy. Czym się różnią od zwykłych foteli? Są zaprojektowane w sposób, aby umożliwiały wykonywanie konkretnych czynności w wygodny sposób. Nie powoduje to niefizjologicznego wygięcia ciała i negatywnych skutków zdrowotnych. Dzięki zastosowaniu krzesła pracownik może wykonywać zadania dłużej i w bardziej komfortowych warunkach.

Gdzie stosowane są krzesła specjalistyczne?

Krzesła przemysłowe i specjalistyczne coraz częściej kupowane są przez pracodawców w nowoczesnych firmach. Częstym klientem sklepów oferujących takie siedzenia są firmy informatyczne. Od kilku lat najwięksi gracze na rynku programowania starają się zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Występuje konkurencja o wykwalifikowaną i produktywną kadrę. Szefowie starają się poprawić warunki zatrudnienia podwyżkami, wejściówkami na obiekty sportowo- rekreacyjne i organizacją komfortowego miejsca pracy. Firmy z innych branż również kupują krzesła przemysłowe, na przykład jako wyposażenie laboratorium, czy sal produkcyjnych. Nowoczesne uczelnie wyższe dbające o swój rozwój też są częstym klientem.

Jakie cechy powinno mieć krzesło specjalistyczne?

Krzesła przemysłowe mają różny wygląd. Mogą prezentować się jak zwykłe taborety albo fotele biurowe. Krzesła przemysłowe muszą spełniać dodatkowe normy i atesty. Często wymagane jest użycie do ich produkcji materiałów niepalnych. Inne firmy oczekują powierzchni antypoślizgowych na krzesłach. Zakłady elektryczne oraz produkcyjne kupują krzesła zapewniające uziemienie z podłożem. Wszystko to, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy. Są też uniwersalne cechy dobrego krzesła, na przykład solidność wykonania, odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy łatwość w czyszczeniu. Regulowana wysokość jest już standardem.

Każde krzesło przemysłowe powinno mieć możliwość dopasowania pod indywidualne cechy pracownika. Odpowiednio dobrana wysokość zapewnia lepszą pozycję i mniej problemów ze zdrowiem w przyszłości. To czy krzesło jest zakończone kółkami, czy stopkami antypoślizgowymi również jest wyborem klienta zamawiającego siedzenia. Możliwość przemieszczania się bez konieczności wstawania bardzo ułatwia pracę, gdy pracownik wykonuje zadania na paru biurkach jednocześnie. Taka sytuacja często ma miejsce w laboratorium. Gumowe stopki antypoślizgowe zapewniają większą stabilność, przy precyzyjnych zajęciach jest to nieoceniona zaleta.

Jakie korzyści płyną z wymiany krzeseł?

Wymiana krzeseł na specjalistyczne modele poprawi komfort i stan zdrowia pracowników. Dobre dopasowanie rodzaju siedzenia może spowodować większą produktywność danego miejsca pracy. Polityka walki o dobrego pracownika jest coraz powszechniejsza i może przełożyć się na większy zysk.